Jezioro Martwa Dziwna

Spędzając urlop w Międzywodziu nie wypada jakoś być nad jedną, morską wodą. Bo tuż obok jest woda inna: rzeczna, jeziorna, i pochodząca z rzecznego zalewu.

Dlatego, między wodą a wodą nogi nas powiodą na przykład do wspominanego już Jeziora Martwa Dziwna, które powstało na skutek zamulenia dawnego ujścia Dziwny. Akwen zgubiony jest w gęstym lesie, a ciszę jego podłużnego lustra zaburza tylko krzyk żyjących tu pośród gęstych trzcin ptaków.

Jezioro stanowi bowiem ostoję ptactwa wodnego m.in. kormorana, rybitwy czubatej, mewy białogłowej, przystanek na trasie przelotów ptaków wędrownych, w tym objętych ścisłą ochroną gatunkową: nura czarnoszyjego, kani rudej, sokoła wędrownego oraz środowisko życia objętych ścisłą ochroną gatunkową bielika i puchacza.

Perełkami tutejszej flory są m. in. podlegające ścisłej ochronie gatunkowej: mikołajek nadmorski o niebieskich kwiatach i zakończonych kolcami liściach, wiciokrzew pomorski, którego kwiaty mają śliczną, grzebieniastą koronę a także rokitnik pospolity o pomarańczowych, aromatycznych owocach.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Niewielki i systematycznie zarastający akwen, który powstał w wyniku naturalnego zapiaszczenia ujścia rzeki Dziwny oraz wykopania przez ludzi nowego kanału żeglugowego. Jezioro jest godne uwagi ze względu na walory przyrodnicze - rzadkie gatunki roślin (np. mikołajek nadmorski i wiciokrzew pomorski) oraz siedliska najróżniejszych ptaków, w tym objętych ochroną.

Warto sfilmować Jezioro Martwa Dziwna, zająć się tym może firma KM Studio kamerzysta Jelenia Góra

Jezioro Martwa Dziwna adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jezioro Martwa Dziwna, zobacz gdzie w Dziwnówku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jezioro Martwa Dziwna.
  • 72-415 Międzywodzie
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jezioro Martwa Dziwna opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij