Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katolicka świątynia z połowy XVIII stulecia, wybudowana w 1753 roku. Precyzyjniejszym określeniem byłoby jednak “odbudowana” - pierwszy kościół w tym północno-wschodnim zakątku Kamienia Pomorskiego powstał prawdopodobnie w XIII wieku - pierwsza pisemna wzmianka datowana jest na 1297 rok.

Pierwszy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był wzorowany na przybytku ufundowanym w ramach misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu w 1124 r. Świątynię kilkukrotnie przebudowywano (np. na początku XVII w. na kaplicę cmentarną), a jeszcze częściej była niszczona przez żywioły ognia - pożary trawiły budynek m.in. w 1308 i 1483 r. - oraz wody: gwałtowny sztorm zmył budowlę w 1743 r.

Odbudowa, która miała miejsce dekadę później, nastąpiła już na całkowicie barokową modłę. Najciekawszym elementem jest zapewne wieża zakończona hełmem z podwójną latarnią. Po II WŚ kościół zamknięto, do 1985 r. działał w nim lokalny dom kultury. Potem status miejsca kultu został w nim przywrócony.

Opisywana świątynia jest kościołem filialnym parafii św. Ottona, której główna świątynia mieści się w katedrze św. Jana Chrzciciela.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Barokowy zabytek sakralny, wybudowany na miejsce świątyni średniowiecznej. Dzisiejszy kościół Wniebowzięcia NMP w Kamieniu Pomorskim powstał w 1753 r., natomiast wcześniejsze miejsce kultu wzniesiono ok. XIII stulecia. Po II WŚ budynek z charakterystyczną dzwonnicą przystosowano na potrzeby domu kultury, ponowna konsekracja nastąpiła po 1985 r.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zobacz gdzie w Dziwnówku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij