Podziemne miasto

Zimna Wojna bardzo łatwo i szybko mogła przeobrazić się w III Wojnę Światową, która zapewne zakończyłaby się masową nuklearną zagładą. W wielu miejscach na świecie można podziwiać wojskową infrastrukturę, przygotowywaną na tą atomową ewentualność.

Doskonałym przykładem jest Podziemne Miasto (filia Muzeum Obrony Wybrzeża) nieopodal Świnoujścia. Przystosowany do zwiedzania kompleks wojskowy znajduje się w lesie we wschodniej części wyspy Wolin, niedaleko stacji kolejowej oraz plaży.

Wybudowali go Niemcy w 1936 roku na potrzeby szkoły artylerzystów marynarki wojennej III Rzeszy, wkrótce po tym rozmieszczono tutaj wielkokalibrowe działa (Bateria Vineta). Po zakończeniu II WŚ placówkę przejęła Armia Czerwona i wkrótce po tym “przekazała” ją Ludowemu Wojsku Polskiemu. W ściśle określonym celu - chronione żelbetonem schrony, łączone w latach ‘50 i ‘60 podziemnymi korytarzami, miały stanowić Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Frontu Polskiego.

W planach militarnych ZSRR (a tym samym jego państw satelickich) był atak na zachodnią Europę. Polska miała uderzyć na Danię i pozostałe państwa Skandynawskie, do czego nigdy nie doszło. Wzmocniono również potencjał obronny instalacji o kolejne fortyfikacje i stanowiska artyleryjskie.

Mając na uwadze fakt, że mogli trafić tu najwyżsi dowódcy wojskowi (i to na długo), kompleks musiał zapewnić odpowiednie warunki, nie tylko pod względem militarnym. Dziś turyści mogą podziwiać pomieszczenia sztabowe, telefoniczną centralę, Obiekt Ochrony Przeciwchemicznej, maszynownię, Radiowe Centrum odbiorcze, pomieszczenia mieszkalne, magazyny czy też kasyno… Jak widać nazwa Podziemne Miasto wcale nie została nadana na wyrost.

Kilka ważnych informacji dotyczących zwiedzania: pod ziemią temperatura rzadko przekracza 10⁰C, zatem niezależnie od pory roku, lepiej ciepło się ubrać. Wejścia organizowane są o stałych, acz zmiennych w zależności od miesiąca godzinach, 2 do 5 razy dziennie. Grupy zorganizowane (min. 20 osób) mogą zarezerwować inną godzinę.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

W trakcie II WŚ znajdowało się tu stanowisko wielkokalibrowej artylerii. Istotniejszą rolę sieć bunkrów, schronów i korytarzy miała odgrywać w przypadku wybuchu III WŚ - według planów było to Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Frontu Polskiego, skąd kierowana miała być operacja ataku Ludowego Wojska Polskiego na Skandynawię. Podziemne Miasto dostępne jest do zwiedzania.

Podziemne miasto adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Podziemne miasto, zobacz gdzie w Dziwnówku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Podziemne miasto.
Ceny biletów / cennik wejść do Podziemne miasto. Redakcja serwisu www.xn--dziwnwek-z3a.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 10 zł
    Podziemne miasto cena biletu ulgowego: 10 zł
  • 15 zł
    Podziemne miasto cena biletu normalnego: 15 zł
  • Grupowy 10 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Podziemne miasto opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij