Twierdza Morska Świnoujście

Do poznania Twierdzy Świnoujście nie należy nikogo namawiać. Wizytę w niej uznać trzeba za obowiązek każdego letnika. Wszak to z powodu owej budowli pofatygował się do Świnoujścia sam król pruski Fryderyk Wilhelm III.

Po decyzji rządu pruskiego z 1846 roku, rozpoczęto budowę nadmorskiej twierdzy z 4 fortami. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko 3 forty, przy czym 2 położone są na wyspie Uznam, trzeci na posiadającej z ową wyspą wyłącznie połączenie promowe, Wyspie Wolin. Ich obecność nie jest w mieście czymś wyjątkowym.

Tradycje fortyfikowania Świnoujścia sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Pierwsze, prowizoryczne umocnienia budowali książęta pomorscy, potem Duńczycy i Szwedzi, fortyfikacje stałe zdecydowali się wznieść Prusacy po konflikcie zbrojnym z Danią w 1849 r.

Od 1848 roku, odpowiedzialnym oficerem za budowę twierdzy był kapitan Eickstädt z Korpusu Inżynierów. Port był blokowany przez flotę duńską w 1864 roku, a w 1870 roku, flotę francuską. Żadna z armii nie zdecydowała się na próbę wpłynięcia do portu. Jednocześnie rozbudowywał się pruski port wojenny. W czasie I wojny światowej stanowiła ona bazę cesarskiej marynarki, ale nie stoczono tu żadnych walk. W międzywojniu i podczas II wojny światowej mieściła się tu największa na Bałtyku baza Krigsmarine, której członkowie zostali ewakuowani na zachód w 1945 r.

Po wojnie w fortach stacjonowali żołnierze radzieccy, następnie przekształcono je na obiekty turystyczne, świadczące o obronnych tradycjach miasta.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Zespół umocnień i fortów, który w połowie XIX wieku wybudowano w Świnoujściu. Kolejne twierdze stawiano, by nie dopuścić do zdobycia portu przez wroga (w tamtym czasie Prusy prowadziły wojny m.in. z Francją i Danią). Później mieściła się tu baza marynarki wojennej. Do dnia dzisiejszego w całkiem przyzwoitym stanie zachowały się 3 z 4 grup fortyfikacji.

Twierdzę Morską Świnoujście warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta Jelenia Góra

Twierdza Morska Świnoujście adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Twierdza Morska Świnoujście, zobacz gdzie w Dziwnówku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Twierdza Morska Świnoujście.
  • Ulica
    Jachtowa
    Twierdza Morska Świnoujście mieści się przy ulicy Jachtowa w Dziwnówku
  • 72-600 Świnoujście
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Twierdza Morska Świnoujście opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij